Директор інформує
Медична сестра радить
Психолог радить
Вихователь-методист консультує

Діти і здорове харчування: п’ять порад для батьків

Як батькам побудувати міцний фундамент правильних харчових звичок, яких їхня дитина дотримуватиметься все життя.

Стосунки з їжею починаються в ранньому дитинстві. На смакові вподобання і харчові звички дитини, без сумніву, впливає соціум (оточення), проте основи все ж закладаються в сім’ї. Саме батьки можуть побудувати міцний фундамент правильних харчових звичок, яких їхня дитина дотримуватиметься все життя. Важливо не забороняти дитині певні продукти, а навчити її самостійно робити вибір на користь якісних, поживних і здорових варіантів. Це можливо шляхом формування здорових харчових звичок у сім’ї. Ми підготували для вас п’ять порад, як цього досягти.

1. Влаштовуйте спільні прийоми їжі.

Намагайтеся збиратися за столом усією родиною якомога частіше. Заплануйте принаймні один спільний прийом їжі щодня. Ставте на стіл такі страви і продукти, які можна їсти всім членам родини, в тому числі дітям. Зазвичай дітям подобається самостійно обирати, що покласти в тарілку. Проте це не означає, що потрібно готувати багато страв. Для забезпечення вибору достатньо поставити на стіл тарілку з овочами і зеленню, піали з ягодами та горіхами. Хай продукти на вашому столі будуть різнокольоровими і привабливими на вигляд. Зробіть вечері або трапези вихідного дня довшими. Придумайте сімейні традиції після них. Це можуть бути прогулянки разом на свіжому повітрі, читання книжок, настільні ігри.

2. Розкажіть про Тарілку здорового харчування.

Розкажіть дитині про одне з найважливіших правил здорового раціону — різноманітність. Поясніть, що різні продукти містять різні корисні речовини, тому потрібно максимально розширювати раціон. Зробити це можна, чергуючи різні продукти з однієї харчової групи у своєму меню. Наприклад, вживати не тільки огірки та помідори, а й гарбуз, моркву, селеру, перець, буряк, гриби, кукурудзу, кабачки.

Поясніть, як формувати раціон, щоб він був максимально поживним і збалансованим:

  • 40–50% — овочі, фрукти, зелень, ягоди, коренеплоди;
  • 20–25% — джерела білка: яйця, птиця, риба, субпродукти, дичина, бобові, соєві продукти;
  • 25–30% — цільнозернові продукти: нешліфований рис, вівсяна крупа, перлова крупа, цільнозернова паста, хліб, хлібці;
  • 5–10% — жири: насіння, горіхи, нерафіновані олії.

Також можна включати в раціон один-два молочних продукти або їхні рослинні альтернативи. Обирайте варіанти без доданого цукру.

3. Обирайте якісні продукти.

Багато проблем зі здоров’ям пов’язані з тим, що в сучасному світі ми надто часто віддаємо перевагу переробленій їжі, а не цільним, простим продуктам. Коли складаєте кошик у супермаркеті, обирайте каші з цільного зерна, свіжі овочі, ягоди і фрукти, якісні білкові продукти, бобові. Ковбаси та сосиски, каші швидкого приготування, випічка на маргарині не є цільними продуктами.

Звертайте увагу на кількість цукру й солі в раціоні: обирайте переважно продукти без доданого цукру та з помірною кількістю солі. Обов’язково читайте етикетки — склад продукту має бути зрозумілим для вас.

Навчіть дітей цих простих правил вибору продуктів, розкажіть, на що варто звертати увагу. Якщо ви кілька разів візьмете їх із собою до магазину, вже скоро вони зможуть обирати більш здорові варіанти самостійно.

4. Готуйте та обирайте продукти разом.

Спільне приготування сніданку чи вечері, відвідування супермаркету — це гарні можливості для того, щоб розповісти дитині про різні продукти, пояснити принципи формування Тарілки здорового харчування. Якщо раніше у вас у сім’ї не було такої традиції, можливо, дитина не з першого разу погодиться допомогти приготувати омлет чи сходити з вами за покупками. Не втомлюйтеся пропонувати. Шукайте різні підходи: можливо, вашій дитині сподобається дивитися разом відеорецепти, а потім втілювати їх на кухні. А можливо, вона з радістю почитає книгу про овочі або фрукти, щоб дізнатися, як вони потрапляють до нас на стіл.

5. Створюйте приємну і приязну атмосферу за столом.

Спільно проведений за столом час — це не тільки про втамування голоду. Це ще й чудова можливість для сім’ї побути всім разом: розповісти одне одному, як пройшов день, чи скласти плани на вихідні. Обирайте такі теми для розмов, які будуть цікавими всім учасникам трапези. Уникайте важких питань на кшталт проблем у школі чи на роботі, невдалого іспиту чи пропущеного уроку. Хай час прийому їжі буде приємним і спокійним для кожного члена сім’ї.

Також це хороший момент для обговорення індивідуальних смаків, страв і продуктів, які у вас на столі. Якщо дитині не подобається якась страва, не змушуйте її їсти. Краще спитайте, що їй хотілося б скуштувати натомість. Придумайте разом варіант, який буде смакувати всім, і запропонуйте дитині приготувати його разом.

Як батькам допомогти дуже активній дитині

Деякі діти дуже активні та стрімкі. Вони дуже рано починають скакати, бігати, кричати і на великій швидкості несуться через своє дитинство. Так, дуже активні діти можуть створювати певні проблеми батькам і педагогам, пригнічуючи своєю поведінкою. Але вони зовсім не «проблемні» діти, а просто потребують додаткової підтримки та розуміння оточуючих. Ось як їм можна допомогти.

Зрозумійте енергетичний потенціал вашої дитини

Звичайно, маючи найбільш позитивні наміри, дорослі хочуть, щоб їхня дуже активна дитина поводилась так, нібито вона хтось інший: заспокоїлася, тримала себе в руках, перестала робити щось, що вона робить. Але батьки повинні розуміти, що чим частіше активна дитина чує: «Перестань!», тим більш ізольованою вона стає, як психологічно, так і соціально.

Обов’язково виділяйте спеціальний час для ігор

Гра надає їй упевненості й допомагає почуватися правильно зрозумілою. Спробуйте рухатись у руслі енергетики вашої дитини, а не проти неї, та спостерігайте, як ваш малюк буде поступово перетворюватися з напруженого згустку енергії на щасливу й розслаблену дитину.

Установлюючи обмеження, звертайте увагу на почуття дитини

Оскільки дуже активним дітям уже неодноразово казали зупинитися, пригальмувати, зробити те або це, вони стають «глухими» до словесних обмежень. У такому випадку краще за все діяти без слів: просто підійдіть до дитини, опустить дружню, але тверду руку їй на плече, обніміть її двома руками й таким чином припиніть поведінку, яка виходить за рамки. Якщо ви не станете використовувати крик, накази та критику, а зосередитесь безпосередньо на дитині, присвятивши їй всю свою увагу, у вас буде більше енергії, щоб вислухати її, і ваш малюк зможе щиро відкритись вам.

Фінансова грамотність для дітей має не менше значення, аніж інші аспекти розвитку. Вона дозволяє сформувати правильне ставлення до грошей та забезпечити майбутньому громадянину комфортне життя. Починати навчання слід з раннього віку — 3-7 років. Рекомендую використовувати інтерактивну чи ігрову форму занять. Отримані у процесі яскраві емоції допоможуть малюкові зафіксувати поняття грошей та правила керування ними. Таким чином ви розпочнете процес виховання фінансово грамотної людини.